سندبلاست یا ساب پاشی

سندبلاست یا ساب پاشی، یکی از انواع روش‌های ماشین‌کاری سایشی است که اغلب به منظور تمیزکاری و آماده‌سازی سطوح مورد استفاده قرار می‌گیرد. سندبلاست برای تمیزکاری سطح اکثر مواد نظیر سنگ، فلز، چوب، بتن، شیشه و حتی پارچه قابل استفاده است. در این مقاله، به معرفی اجزا، انواع، کاربردها، مزایا و معایب سندبلاست می‌پردازیم.

 

ساب پاشی یا تمیزکاری پاششی چیست؟

«تمیزکاری پاششی» (Abrasive Cleaning) یا «ساب پاشی» (Abrasive Blasting)، یکی از روش‌های مورد استفاده برای تمیزکاری و آماده‌سازی سطح مواد مختلف نظیر فولاد، بتن، چوب و غیره است. در این روش، مواد ساینده (فلزی یا غیر فلزی) با سرعت بسیار زیاد (ناشی از فشار هوا یا نیروی گریز از مرکز) به سطح برخورد می‌کنند. به این ترتیب، آلودگی‌ها و مواد اضافی موجود بر روی لایه بالایی سطح از بین می‌روند. در نهایت، سطحی با پرداخت مورد نظر به دست آید.

سند بلاست

سندبلاست چیست؟

ساب پاشی اغلب با عنوان «سندبلاست» (Sandblast) شناخته می‌شود. اگرچه سندبلاست، فقط یکی از روش‌های ساب پاشی است که برای تمیزکاری، پرداخت و تغییر شکل سطوح سخت مورد استفاده قرار می‌گیرد. به دستگاه مورد استفاده در این فرآیند، «سندبلاستر» (Sandblaster) می‌گویند.

مزایای رنگ پودری الکترواستاتیک

  • رنگ پودری الکترواستاتیک یک پوشش رنگ بسیار یکنواخت و با کیفیت را عرضه می کند و یک روش کارآمد برای پرداخت کاری سطوح است، که مستحکم ، و در برابر خراش مقاوم است. این رنگ ها ساختار بسیار محکمی دارند و قطعه رنگ کاری شده توسط آن نسبت به عوامل محیطی ( مانند حرارت ، رطوبت ، سایش، ضربه، اشعه فرابنفش خورشید و خوردگی و .. ) مقاوم تر خواهد بود و دوام بیشتری خواهد داشت.
  • مزایای رنگ پودری الکترواستاتیک
  • این رنگ ها را می توان بر روی طیف وسیعی از فلزات با ضخامتی بین کمتر از یک میلی متر تا بیش تر از ۲۰ میلی متر بکار برد که به نیازمندی ها و نوع پوشش رنگ بستگی دارد.
  • یکی از مزیت های دیگرپوشش رنگ پودری الکترواستاتیک نسبت به پوشش رنگ مایع این است که زمان لازم برای آماده شدن رنگ و بهره برداری از قطعه کار سریع تر است. انجام عملیات رنگ کاری با رنگ الکترواستاتیک بسیار سریع است و پس آن این رنگ ظرف کمتر از ۲۴ ساعت خشک می شود و آماده تحویل است.
  • رنگ های پودری همیشه ارزان ترین رنگ های موجود در بازار نیستند، اما اغلب بنا به دلایل مختلف  هوشمندانه ترین و مقرون به صرفه ترین انتخابی هستند که می توانید داشته باشید
  • رنگ پودری الکترواستاتیک همچنین از محیط زیست حفاظت می کند. در حالی که رنگ های مایع حاوی حلال هایی هستند که آلاینده های به نام ترکیبات آلی فرار دارند، رنگ های پودری حلال ندارند و مقدار بسیار ناچیزی از ترکیبات آلی فرار را در جو آزاد می کنند و از این رو در طول این نوع رنگاری برخلاف رنگ مایع هیچ ماده سمی مضری تولید نمی شود و در نتیجه به محیط زیست آسیبی وارد نمی شود.
    حذف ترکیب آلی فرار و کاهش پسماند باعث صرفه جویی در هزینه ها نیزمی شود و به شرکت ها کمک می کند تا بهتر بتوانند با مقررات سازمان حفاظت از محیط زیست خود را مطابقت دهند.
    علاوه براین، ذرات رنگ پودری الکترواستاتیک که به اطراف پاشیده می شوند را می توان جمع آوری کرد و آنها را مجددا مورد استفاده قرار داد و در نتیجه بازده این رنگ ها بالای ۹۰ درصد است.

برای اطلاعات بیشتر با تلفن کار خانه تماس بگیرید